Zdrowie i Prawa Reprodukcyjne, w tym HIV i AIDS - SCORA

(ENG BELOW)

SCORA (Sexual and Reproductive Health and  Rights including HIV and AIDS)

Program Stały ds. Zdrowia i Praw Reprodukcyjnych, w tym HIV i AIDS 

 

Naszą wizją jest kreowanie świata, w którym każda osoba może jednakowo korzystać ze swoich praw w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego, bez stygmatyzacji i dyskryminacji.

 

Nasze zadania:


 - Podnoszenie świadomości na tematy związane z HIV i AIDS oraz zdrowiem seksualnym i reprodukcyjnym.
- Zmniejszenie stygmatyzacji i dyskryminacji osób żyjących z HIV i AIDS.
- Podnoszenie świadomości i poszerzanie wiedzy na temat faktów, badań naukowych, globalnych porozumień i dokumentów dotyczących zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego.
 - Promowanie pozytywnej seksualności i zdrowego życia seksualnego.
- Opowiadanie się za polityką dotyczącą zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego oraz reprezentowanie studentów_ek medycyny na całym świecie.
- Współpracowanie i wspólne działania z innymi Programami Stałymi dotyczące edukacji medycznej, zdrowia publicznego i praw człowieka.
- Zapewnienie narzędzi do budowania wiedzy i umiejętności przyszłych pracowników_czek ochrony zdrowia w zakresie zdrowia i praw seksualnych i reprodukcyjnych. 

 

 Akcje organizowane w ramach SCORA w Oddziale Lublin IFMSA-Poland:

 

Think Pink
Projekt Think Pink odbywa się w październiku. Skupia się przede wszystkim na tematyce raka piersi. W czasie akcji edukacyjno-informacyjnych uczymy samobadania piersi, kiedy i co ile należy robić USG i mammografię piersi oraz w przyjaznej atmosferze odpowiadamy na wszystkie nurtujące pytania!

 

Movember
Akcja Movember, czyli zapuszczanie wąsów w listopadzie prowokuje do rozmów o raku jądra i prostaty. Poprzez zmianę swojego wizerunku, zwracamy uwagę na problemy, które dla wielu pozostają nadal tematem tabu. W związku z tym w listopadzie organizujemy akcje edukacyjno-informacyjne, podczas których uczymy samobadania jąder oraz edukujemy w temacie profilaktyki raka jądra i prostaty.  

 

Tramwaj zwany pożądaniem
Tramwaj zwany pożądaniem  to akcja skupiająca się na profilaktyce HIV i AIDS oraz innych STIs (sexually transmitted infections) , a także obalaniu mitów i walczeniu ze stygmatyzacją. Organizowany jest przejazd tramwajem/autobusem lub wystawiane jest stoisko podczas studenckich koncertów. Podczas wspólnej zabawy edukatorzy_ki opowiadają o bezpiecznym seksie, profilaktyce STIs oraz rozdają prezerwatywy.

 

Światowy Dzień AIDS
Światowy Dzień AIDS obchodzony jest 1 grudnia na całym świecie. W czasie akcji edukujemy - poprzez rozmowy a także rozdawanie ulotek i innych materiałów informacyjnych; sprawdzamy wiedzę - dzięki quizom, ankietom, konkursom; skłaniamy do wykonywania testów na HIV, informujemy o placówkach, w których takie badanie można zrobić za darmo. 

 

Pink Lips Project, czyli Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Jest to akcja odbywająca się w styczniu. Ma na celu promowanie profilaktyki raka szyjki macicy oraz zachęcanie do wykonywania cytologii. W ramach Pink Lips Project, na znak solidarności osób walczącymi z rakiem szyjki macicy malujemy usta na różowo i organizujemy akcje edukacyjne, na których zwiększamy świadomość społeczeństwa w tym temacie.

 

Peer Education HIV i AIDS
Celem projektu jest zwiększenie świadomości młodzieży w temacie infekcji przenoszonych droga płciową. Podczas 45-minutowych zajęć poruszane są tematy takie jak: czym się różni HIV od AIDS, jakie są drogi zakażenia wirusem, jak wygląda profilaktyka, diagnostyka i testowanie, kto powinien wykonać test na HIV i miejsca, w których można go wykonać, jakie jest postępowanie, gdy wynik okaże się pozytywny oraz krótkie informacje o innych STIs. 

 

Dotykaj swoich piersi
Projekt realizowany na zasadzie edukacji rówieśniczej (ang. peer education) w liceach i podstawówkach. Podczas 45-minutowych lekcji prowadzonych w grupach kilkunastoosobowych uczymy i pokazujemy na profesjonalnych fantomach jak powinno wyglądać poprawnie wykonane samobadanie piersi.  

 

Pierwsza wizyta u ginekologa_żki
Projekt realizowany na zasadzie edukacji rówieśniczej (ang. peer education) w liceach i podstawówkach. Podczas 45-minutowych lekcji prowadzonych w grupach kilkunastoosobowych tłumaczymy jak wygląda wizyta u ginekologa_żki, jak należy się do niej przygotować, na czym polega badanie ginekologiczne. Demonstrujemy także wzierniki ginekologiczne i szczoteczki do pobierania cytologii. Celem projektu jest zachęcanie do regularnych wizyt u ginekologa_żki oraz zmniejszanie lęku związanego z pierwszą wizytą.

 

Jądro wiedzy
Projekt realizowany na zasadzie edukacji rówieśniczej (ang. peer education) w liceach i podstawówkach. Podczas 45-minutowych lekcji prowadzonych w grupach kilkunastoosobowych opowiadamy o anatomii układu rozrodczego,  profilaktyce raka jądra, samobadaniu jąder, infekcjach przenoszonych drogą płciową, metodach antykoncepcji, a także odpowiadamy na nurtujące pytania.

 

Queer education
Queer education to jeden z nowych projektów, który zajmuje się tematami zdrowia wśród osób LGBTQ+. Ma na celu edukację w zakresie praw i problemów z jakimi mierzą się nie tylko na co dzień, ale także w gabinecie lekarskim. Jego ideą jest również uwrażliwianie społeczeństwa na przejawy dyskryminacji, organizowanie warsztatów z języka inkluzywnego czy celebracja dni związanych ze społecznością LGBTQ+. 

 

Planowanie rodziny
Planowanie rodziny to jeden z nowych projektów, który zajmuje się szeroko pojętą tematyką świadomego planowania rodziny. Ma on na celu zwiększanie świadomości o czynnikach wpływających na naszą płodność, zdrowym stylu życia, prawidłowym przebiegu ciąży, a także edukację w temacie antykoncepcji, niepłodności, bezpłodności czy metodach i technikach zapłodnienia in vitro.

 

 

Jeśli jesteś zainteresowany_a wydarzeniem lub chciałbyś_abyś znać więcej szczegółów akcji napisz do mnie: 

 

Klaudia Marchewka - LORA

Koordynatorka Lokalna ds. Zdrowia Reprodukcyjnego, w tym HIV i AIDS

email: lora@lublin.ifmsa.pl

 

 

English version:

https://docs.google.com/document/d/10kWY_kRQqU0ReY0w85xbVGepKE4jfaQNcmHBK88WtWs/edit

 

If you are interested in our events or would like to learn more, contact me:

 

Klaudia Marchewka - LORA

Local Officer on Reproductive Health and Rights including HIV and AIDS

email: lora@lublin.ifmsa.pl


Dyżur

Brak dyżurów w najbliższym czasie.