Zdrowie Publiczne - SCOPH

SCOPH (Standing Committee on Public Health) – Program Stały ds. Zdrowia Publicznego

 

Zajmujemy się szeroko pojętą profilaktyką zdrowotną. Nasza działalność dociera do centrów handlowych, przedszkoli, szkół, a także organizacji pozarządowych. Największą akcją jaką organizujemy jest „Zdrowie pod Kontrolą”, odbywa się dwa razy w roku w centrach handlowych w 17 miastach Polski.

 

Lista naszych projektów:

Ratowanie na Spontanie- Jak postępować w przypadku zadławień, krwotoków, ataków padaczkowych, omdleń. Jest to wiedza niezbędna dla każdego człowieka. Pamiętajmy, że im lepiej utrwalimy tą wiedzę, tym łatwiej będzie nam zareagować w prawdziwym życiu.

Iskra dla Serca- lekcje o przeprowadzaniu resystytacji oraz zastosowaniu AED. Praktyczny warsztat, w którym uczestnicy mogą przećwiczyć swoje umiejętności na fantomie. Zajęcia nie są ograniczone tylko do pomocy osobom dorosłym, ale także  możemy nauczyć pierwszej pomocy w przypadku dzieci i niemowląt.

Fashion Show- lekcje o prawidłowym BMI oraz prawidłowej masie ciała, jak o nie dbać i dlaczego warto. Jakie mogą być konsekwencje nieprawidłowej masy ciała, oraz jak ich uniknąć.

Zaburzenia Odżywiania- czym są choroby związane z niewłaściwym odżywianiem takie jak bulimia, anoreksja, nadwaga i jak z nimi walczyć. Uczestnicy mogą skorzystać z wagi analizującej skład masy ciała i dowiedzieć się nad czym oni sami powinni pracować.

Antitobbaco- W jaki sposób papierosy wpływają negatywnie na ciało człowieka? A Może to tylko plotka? Nie! Dlaczego mamy sami sobie psuć zdrowie? Przyzwalać na rozwój chorób, których nie da się później wyleczyć? Młodzi ludzie często wzorują Siena innych nie rozumiejąc problemu i szkodliwości papierosów. Dlatego właśnie staramy się im tłumaczyć konsekwencje nie trylko palenia ale także poalenia biernego.

FASon- jakie są skutki picia alkoholu w trakcie ciąży? Czym jest zespół FAS i jak go uniknąć? Młode osoby nie są świadome wpływu alkoholu na ciąże. Jest niejednokrotnie spowodowane mitami i plotkami krążącymi w internecie. Lampka wina na trawienie? Nic bardziej mylnego! Cghcemy obalić mity i pozwolić dzieciom nienarodzonym na zdrwy rozwój.

ProfiRAKtyka- Projekt skupia się wokół szeroko pojętej profilaktyki nowotworowej. W ramach jego działalności chcę, zebyśmy promowali Europejski Kodeks Walki z Rakiem, czyli 12 prostych zasad, które każdy może wcielić w życie, aby zminimalizować ryzyko zachorowania na raka. Będziemy skupiać się na prawie każdym poziomie prewencji

- Psychiatra też dla Ludzi- czym są choroby psychiczne takie jak np. depresja, schizofrenia, co robić w ich przypadku. Jak rozmawiać z ludźmi cierpiącymi na zaburzenia psychiczne i jak im pomóc. Te choroby są częstsze niż nam się wydaje, dlatego warto umieć je rozpoznać.

Nasz piękny umysł- jak spać, żeby się wyspać? Jak się uczyć, żeby sie nauczyć? Co to stres i jak z nim walczyć? Zajęcia pomagające młodym ludziom w nauce i przybliżające im również techniki pomagające w zapamiętywaniu informacji.

MarrowHero- Czym jest oddawanie szpiku i dlaczego warto zostać dawcą? We współpracy z Fundacją DKMS prowadzimy akcje plenerowe mające na celu rejestrację potencjalnych dawców szpiku, ale także przygotowujemy zajęcia, w których dokładnie tłumaczymy czym tak naprawdę jest szpik kostny, przeszczep, dlaczego niektórzy ludzie go potrzebują i z czym to się wiąże dla potencjalnego dawcy szpiku.

Wampiriada- prowadzimy lekcje dotyczące układu krążenia człowieka, jego najważniejszych powikłań, a także profilaktyki. Tłumaczymy, czym jest oddawanie krwi i dlaczego warto się w to zaangażować. Współpracujemy przy tej akcji z RCKiK.

Zaszczep się wiedzą- czym są tak naprawdę szczepionki i po co się ich używa? Obalamy mity i legendy krążące na temat szczepionek. Tłumaczymy ich mechanizm działania i rolę w medycynie. Pragniemy tłumaczyć, żeby zwiększać szanse na zdrowsze środowisko

Lekcja kontra infekcja- Edukujemy  w  zakresie higieny rąk, czy przybliżamy tematykę związaną z antybiotykoopornością. Wśród młodszych dzieci chcemy pokazać wagę higieny osobistej i podstawowe mechanizmy infekcji, oraz sposoby jej unikania. Ze starszą młodzieżą rozmawiamy na temat antybiotyków i narastającego problemu antybiotyko[orności

Kostek z klasą-  Projekt dotyczy profilaktyki zdrowych kości oraz osteoporozy. W związku z tym nie pomijamy żadnego aspektu zdrowego stylu życia, jak na przykład odpowiednie odżywianie, aktywność fizyczna oraz prozdrowotne zachowania i nawyki.

WZW- Wygraj Zdrową Wątrobę- Lekcja o chorobach związanych z wątrobą. Opowiadamy jak dużą rolę odgrywaja w naszym życiu, mówimy o ich niebezpieczeństwie, które jest niejednokrotnie lekceważone i oczywiście ich profilaktyce.

W Kleszczach Kleszczy- co zrobić kiedy ukąsi nas kleszcz? Jakie są związane z tym ewentualne choroby? Prowadzimy zajęcia merytoryczne dotyczące miejsc, gdzie można spotkać kleszcze, przypominamy jak się przed nimi chronić oraz co zrobić w przypadku ukąszenia przez kleszcza.

- Szpital pluszowego misia- Lęk przed wizytą u doktora często towarzyszy najmłodszym, organizując akcje w przedszkolach chcemy przełamać strach dzieci przed białym fartuchem poprzez wspólną zabawę w leczenie pluszaków.

 

 

Jeśli masz jakieś pytania - zapraszam do kontaktu:

Marta Gędek – LPO Oddział Lublin

email: lpo@lublin.ifmsa.pl


Dyżur

Brak dyżurów w najbliższym czasie.