Prawa Człowieka i Pokój - SCORP

SCORP (Standing Committee On Human Rights and Peace) - Program Stały ds. Człowieka i Pokoju 

Zajmuje się szeroko pojętymi prawami człowieka, problematyką uchodźctwa i ochroną pokoju. Ponieważ obszary te są pod stałym wpływem bieżących wydarzeń zarówno politycznych, jak i naturalnych, staramy się dostosowywać nasze działania do zmian, które zachodzą wokół nas.

W lubelskim Oddziale organizujemy w ramach SCORP-u takie akcje: 

 1. Czytamy Pomagamy

 2. Marzycielska Poczta

 3. Pora Seniora

 4. Aleja Gwiazd

 5. Dotknijmy Różnorodności

 6. Bale dla Pacjentów w DSK

 7. Co dwie głowy to nie jedna

 8. Medyczne WOŚP

 9. Maraton Pisania Listów

 10. DAPHNE

 11. Młodzi Wśród Praw

 

1. Czytamy Pomagamy

Lubisz dzieci i dobrą zabawę? Ten projekt jest właśnie dla ciebie! Czytamy Pomagamy to akcja podczas której odwiedzamy dzieci w oddziałach szpitalnych i zajmujemy czas, którego w szpitalu mali pacjenci mają aż w nadmiarze. Podczas zajęć czytamy bajki, kolorujemy, malujemy, wyklejamy, lepimy z plasteliny i wiele więcej. Tak naprawdę jest to miejsce na realizację każdego rodzaju zajęć świetlicowych. Dzięki uczestniczeniu w akcji Czytamy Pomagamy nauczysz się jak funkcjonują dziecięce oddziały szpitalne, na co zwrócić uwagę w komunikacji z małym pacjentem oraz jak skutecznie odwrócić uwagę dziecka od nieprzyjemnych szpitalnych procedur.

 

2. Marzycielska Poczta

Marzycielska Poczta to akcja dla osób, które lubią rysować i mają ochotę poświęcić swój czas na wysłanie trochę radości do przewlekle chorych dzieci. Podczas spotkań własnoręcznie wykonujemy kartki z ulubionymi motywami małych pacjentów, żeby później wysłać je pocztą. Marzycielska poczta to też wspaniała okazja do poznania nowych osób i rozmowy na interesujące tematy, tu zawsze panuje luźna i otwarta atmosfera. Jest to doskonały sposób na oderwanie się od nauki i miłe spędzenie czasu. A może osobiście znasz dziecko, w trudnej sytuacji, które ucieszyłoby się z kolorowych kartek? Tutaj jesteśmy w stanie zrealizować taki projekt.

 

3. Pora Seniora

Jest to akcja skierowana do osób starszych, przebywających w domach opieki. Podczas zajęć wyjaśnimy seniorom najpopularniejsze choroby, z którymi się borykają, spędzimy czas na rozmowach oraz pracach plastycznych. W ramach Pory Seniora, na specjalne okazje takie jak Boże Narodzenie lub Wielkanoc organizujemy imprezy tematyczne. Dzięki wzięciu udziału w tym projekcie nauczysz się jak najlepiej trafiać do osób starszych, na co zwrócić szczególną uwagę podczas komunikacji tak, aby była jak najbardziej efektywna, poszerzysz też swoją wiedzę o chorobach takich jak nadciśnienie lub cukrzyca oraz nauczysz się jak przekazać tą wiedzę pacjentom.

 

4. Aleja Gwiazd

Jest to akcja, podczas której odwiedzamy przedszkola i szkoły podstawowe przybliżając dzieciom postaci Gwiazd. Kto może zostać gwiazdą? Lekarz, pielęgniarka, ratownik medyczny oraz wiele innych. W lekcjach biorą udział osoby, które opowiadają o danym zawodzie oraz sama Gwiazda, którą dzieci mogą zobaczyć z bliska i zadać jej pytania. Projekt ma na celu poszerzenie horyzontów dzieci, oswojenie ich z wizerunkiem osób, których pomocy będą mogły kiedyś potrzebować.

 

5. Dotknijmy Różnorodności

Dotknijmy różnorodności to akcja, która ma wiele odsłon. Może przebiegać w formie prezentacji osób pochodzących z innych krajów i być skierowana do dzieci i młodzieży. Może być przeznaczona dla studentów i mieć na celu naukę poruszania się na wózku inwalidzkim po ulicach Lublina. Celem jest pokazanie jak bardzo zróżnicowane osoby żyją dookoła nas i poznanie tego co nieznane. Jesteśmy otwarci na wszystkie pomysły i inicjatywy.

 

6. Bale dla Pacjentów w DSK

Andrzejki? Mikołajki? Dzień dziecka? Te wszystkie święta to okazje do doskonałej zabawy w gronie pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego. Akcja polega na zorganizowaniu animatorów, muzyki, zabaw i gier dla małych pacjentów. Jest to wspaniała okazja, żeby sprawić radość dzieciom, które nie mogą w tym czasie bawić się ze swoimi znajomymi w przedszkolach i szkołach.

 

7. Co dwie głowy to nie jedna

Lubisz uczyć innych ludzi? A może już próbowałeś swoich sił w dawaniu korepetycji? Ta akcja jest właśnie dla ciebie! Podczas zajęć spotkacie się z dziećmi, które potrzebują pomocy w odrabianiu lekcji, nauce czytania, liczenia itd. Jest to też wspaniała okazja, żeby zafascynować dzieci nauką, przekazać swoją wiedzę i wiele ciekawostek.

 

8. Medyczna WOŚP

Nie ważne, czy już od wielu lat jesteś wolontariuszem WOŚPu, czy będzie to twój pierwszy raz - mamy miejsce dla każdego. Angażując się w akcje możesz zbierać datki do puszki pod banderą IFMSA lub działać na jednym z naszych stanowisk stacjonarnych prowadząc badania profilaktyczne, edukując lub ucząc pierwszej pomocy.

 

9. Maraton Pisania Listów

Jest to akcja związana z 10 grudnia - Dniem Praw Człowieka. Potrwa ona cały tydzień, w trakcie którego będziecie mogli napisać listy w sprawie osób i sytuacji, w których łamane są prawa człowieka. Nasze stoiska będą znajdowały się zarówno na uczelni jak i w centrum miasta. W trakcie projektu współpracujemy z Amnesty International.

 

10. DAPHNE

DAPHNE to projekt, w którego centrum są kobiety. Jego głównym celem jest zatrzymanie przemocy w stosunku do kobiet, podniesienie ich poczucia własnej wartości, pokazanie rozwiązań w trudnych sytuacjach życiowych. Z drugiej strony edukujemy studentów, o tym jak rozpoznawać ofiary przemocy, jak prowadzić z nimi rozmowę i najlepiej dostosować swoją pomoc. Akcja może być prowadzona na wiele sposobów - wykłady, warsztaty np. Samoobrony, spotkania i zajęcia zbierające kobiety z różnych środowisk.

 

11. Młodzi Wśród Praw

Podczas tego projektu edukujemy dzieci na temat ich praw. Akcja może odbywać się w szkole, szpitalu, świetlicy, domu kultury itd.. Po krótkiej prezentacji materiału przechodzimy do dyskusji, zadań, konkursów.

 

 

Jeśli jesteś zainteresowany wydarzeniem lub chciałbyś znać więcej szczegółów akcji napisz do mnie:

Justyna Szydłowska – LORP

Koordynator Lokalny Praw Człowieka i Pokoju Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland Oddział Lublin

email: lorp@lublin.ifmsa.pl

 
Dyżur

Brak dyżurów w najbliższym czasie.