Zdrowie Reprodukcyjne i AIDS - SCORA

SCORA (Standing Committee on Reproductive Health including AIDS) - Program Stały ds. Zdrowia Reprodukcyjnego i AIDS

"Najlepszym sposobem walki z AIDS jest prewencja, a najlepszym sposobem prewencji jest edukacja" i zdanie to jest mottem SCORA. Działalność Programu opiera się na edukacji dotyczącej profilaktyki zakażeń przenoszonych drogą płciową, a także ich objawów, diagnostyki i leczenia. Akcje kierowane są do różnych grup społecznych. 

W Oddziale Lublin SCORA organizuje akcje takie jak:  

  1. Think Pink

  2. Movember

  3. Światowy Dzień AIDS

  4. Pink Lips

  5. Pierwsza wizyta u ginekologa

  6. Dotykaj swoich piersi

  7. Męskie Sprawy

  8. Peer Education HIV i AIDS

  9. Tramwaj zwany pożądaniem

 

1. Think Pink

Projekt skupiający się przede wszystkim na tematyce raka piersi. Rak piersi to najczęstszy złośliwy nowotwór u kobiet zarówno w Polsce, jak i na świecie. Odpowiednia profilaktyka, badania, właściwy styl życia pozwalają zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowotworu lub wykryć go wcześnie, kiedy leczenie jest dużo skuteczniejsze. W czasie akcji edukacyjno-informacyjnych uczymy samobadania piersi, kiedy i co ile należy robić USG i mammografię piersi oraz w przyjaznej atmosferze, między nami kobietkami… odpowiadamy na wszystkie nurtrujące pytania!

 

2. Zapuść wąsy w listopadzie…czyli akcja Movember!

Akcja Movember czyli zapuszczanie wąsów w listopadzie, prowokuje do rozmów o raku jąder i prostaty. Mężczyźni zapuszczają zarost, by zmianą swojego wizerunku zwrócić uwagę na problemy, które dla wielu panów pozostają nadal tematem tabu.

Listopad jest miesiącem profilaktyki raka jądra prostaty. Z tego powodu organizujemy akcje edukacyjno-informacyjne dzięki którym mężczyźni w każdym wieku mają możliwość nauczenia się samobadania jąder przy użyciu specjalnych modeli! Jej celem jest podnoszenie świadomości mężczyzn na temat profilaktyki raka jąder i raka prostaty, a także podkreślenie jak ważne są regularne badania i dbanie o swój stan zdrowia.

 

3. World AIDS Day (WAD) – Światowy Dzień AIDS

Światowy Dzień AIDS obchodzony jest co roku na całym świecie 1 grudnia. Wydarzenie to ma na celu zwrócenie uwagi na ważny problem jakim jest ciągle wzrastająca liczba osób zakażonych HIV, a w następstwie chorych na AIDS. Poprzez edukację rozpowszechniamy profilaktykę oraz zwiększamy świadomość społeczną odnośnie HIV/AIDS.

W czasie akcji edukacyjnej podczas Światowego Dnia AIDS:

- edukujemy - poprzez rozmowy a także rozdawanie ulotek i innych materiałów informacyjnych

- sprawdzamy wiedzę - dzięki quizom, ankietom, konkursom

- skłaniamy do wykonywania testów na HIV, informujemy o placówkach, w których takie badanie można zrobić za darmo!

4. PINK LIPS PROJECT, czyli Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

PINK LIPS PROJECT – akcja mająca na celu zmobilizowanie kobiet do wykonywania badań profilaktycznych.

W ramach Pink Lips Project, na znak solidarności z kobietami walczącymi z rakiem szyjki macicy, organizatorzy promują pomalowane na różowo usta. W trakcie akcji edukacyjno-informacyjnych uczymy gdzie i jak często wykonywać badania cytologiczne oraz dlaczego tak ważna jest profilaktyka. Pink Lips Project to nie tylko symbol, ale szacunek i podziw skierowany w stronę kobiet, które podjęły walkę z chorobą nowotworową.

Rak szyjki macicy jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet, dotyka przede wszystkim młode osoby. Tym bardziej ważne jest uświadomienie społeczeństwa, że choroba nowotworowa może dotknąć każdego. Dzięki regularnym badaniom cytologicznym możemy zapobiec jego powstaniu lub całkowicie go wyleczyć.

 

5. Pierwsza wizyta u ginekologa

Projekt realizowany na zasadzie edukacji rówieśniczej (ang. peer education )wśród dziewcząt w liceach i gimnazjach. Podczas 45-minutowych lekcji prowadzonych w grupach kilkunastoosobowych tłumaczymy jak wygląda wizyta u ginekologa, jak należy się do niej przygotować, na czym polega badanie ginekologiczne. Przybliżamy zagadnienia związane z cyklem miesiączkowym, chorobami przenoszonymi drogą płciową, a także poruszamy tematy związane z profilaktyką raka sutka i raka szyjki macicy. Demonstrujemy także wzierniki ginekologiczne i szczoteczki do pobierania cytologii. Dziewczęta otrzymują od nas również ulotki z instrukcją samobadania piersi oraz adresy poradni ginekologicznych. Celem projektu jest zachęcanie dziewcząt do regularnych wizyt u ginekologa oraz zmniejszanie lęku związanego z pierwszą wizytą, a także uświadomienie istoty badań profilaktycznych zapobiegających nowotworom.

 

6. Dotykaj swoich piersi

Projekt realizowany na zasadzie edukacji rówieśniczej (ang. peer education )wśród dziewcząt w liceach i gimnazjach. Podczas 45-minutowych lekcji prowadzonych w grupach kilkunastoosobowych uczymy i pokazujemy na profesjonalnych fantomach jak powinno wyglądać poprawnie wykonane samobadanie piersi. Opowiadamy także o nowotworach sutka i piersi. Celem projektu jest pokazanie że nowotwór piersi choć występuje często jest stuprocentowo wyleczalny gdy wykryjemy go wcześnie. Dlatego dziewczyny, bierzcie sprawy w swoje ręce!

 

7. Męskie Sprawy

Projekt realizowany na zasadzie edukacji rówieśniczej (ang. peer education ) wśród młodych mężczyzn w liceach i gimnazjach. Podczas 45-minutowych lekcji prowadzonych w grupach kilkunastoosobowych opowiadamy o narządach rozrodczych profilaktyką raka jądra, badaniem lekarskim, chorobami przenoszonymi drogą płciową, a także odpowiadamy na nurtujące pytania.


8. Peer Education HIV i AIDS

Celem projektu jest zwiększenie świadomości młodzieży na choroby przenoszone droga płciową. Podczas 45min zajęć poruszane są tematy:

- edukacja i aktywizacja w obszarze HIV/AIDS,
- profilaktyka, jako podstawowy element zapobiegania zakażeniom HIV wśród ogółu społeczeństwa, - diagnostyka i monitoring HIV z uwzględnieniem atmosfery i warunków, w jakich odbywa się testowanie. - inne STI9. Tramwaj zwany pożądaniem

Tramwaj zwany pożądaniem” to flagowy i znany w Polsce projekt organizowany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland. 
Akcja jest przeprowadzana podczas studenckich koncertow. Podczas wspólnej zabawy edukatorzy odpowiadają na pytania dotyczące profilaktyki zakażenia HIV? Jeśli nie, to 10 maja szukaj naszego namiotu w czasie wydarzenia. Każdy chętny będzie mógł się dowiedzieć między innymi jakie zachowania są najbardziej ryzykowne, jak zabezpieczać się przed zakażeniem HIV, gdzie można wykonać anonimowy i bezpłatny test oraz jak wygląda ewentualne leczenie.


Jeśli jesteś zainteresowany wydarzeniem lub chciałbyś znać więcej szczegółów akcji napisz do mnie:

Anna Sobstyl - LORA

Koordynator Lokalny ds. Zdrowia Reprodukcyjnego i AIDS Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland Oddział Lublin

email: sobstyl.anna@onet.pl


Dyżur

Brak dyżurów w najbliższym czasie.